Aktualności

Jeśli będziesz we właściwy sposób myślał o treningu(lub o innej czynności)który wykonujesz, poprawisz technikę wykonania ćwiczenia i wzrośnie Twoja siła.

Jak to możliwe, żeby samo myślenie wpływało korzystnie na trening?
Mechanizm tego zjawiska jest względnie prosty. Wyobrażanie sobie czynności którą wykonujemy, aktywizuje obszary mózgu odpowiedzialne za zrobienie tej czynności. Znaczy to, że jeżeli chcesz poruszyć ręką musisz zaangażować w to swój mózg, natomiast jeśli nie ruszysz ręką, ale wyobrazisz sobie ruch, to ten sam obszar mózgu zostanie włączony do pracy.

Powyższe zjawisko oznacza, że możesz wykonywać „mentalne symulacje” swojego treningu, tak często jak tylko zechcesz i kiedy pozwoli Ci na to czas.
Im częściej będziesz wykonywał tego rodzaju trening „na sucho”, tym szybsze będą postępy w treningu.

Jeśli nie wierzysz, to mam dla Ciebie krótki test opisanego zjawiska.
Zamknij oczy i wyobraź sobie świeżo ukrojony, pachnący plasterek żółtej cytryny.
I jak, więcej śliny w ustach?

Przywołanie w pamięci obrazów zdarzeń i rzeczy, pociąga za sobą konkretne stany fizjologiczne, np. produkcję śliny, skurcz mięśni lub wzrost ciśnienia krwi.

Opisany w tym artykule proces został gruntownie przebadany co najmniej 35 badaniami w których wzięło udział 3214 uczestników.
Badani wykonywali prozaiczne czynności takie jak gra w rzutki, aż po bardziej złożone np. spawanie lub gra na puzonie.
W każdym przypadku zaobserwowano lepsze wykonanie ćwiczonej czynności, po zastosowaniu ćwiczeń wyobrażeniowych.

Tego rodzaju „mentalne symulacje” powodują również wzrost siły mięśni
.
Nie odbywa się to w wyniku hipertrofii mięśni(wzrostu) ale poprawy koordynacji mięśni i lepszego przewodnictwa nerwowego.
Jeśli myślicie o wykonywaniu ruchu, oprócz mózgu włączacie do zadania obwodowy układ nerwowy, który ma bezpośredni wpływ na siłę waszych mięśni.

źródło:
„Sztuka skutecznego przekazu, czyli przyczepne koncepcje Ch.Heath, D.Heath”

Written by

Od wielu lat zajmuję się zawodowo sportem i dietetyką. Pracuję z mieszkańcami Łodzi na siłowniach, bieżniach i innych obiektach sportowych. Chcesz poprawić swoją kondycję lub zgubić kilka kilogramów? Zadzwoń do mnie.

Latest comments
  • Metoda wizualizacji bardzo pomaga w treningu wyczynowym, np przy biciu rekorkód, sprawdzone, testowane, polecam :) pozdrawiam

  • Dziala! :)
    tylko wymaga to duzego skupienia, mysle ze najlepsze efekty byly by przy samotnym treningu gdzie nie urzadza sie pogadanek z kolegami :D

LEAVE A COMMENT