Aktualności

Lepsze są ćwiczenia wielostawowe czy jednostawowe?

Jeśli głowisz się nad tym czy lepsze są ćwiczenia wielostawowe czy jednostawowe, to możesz być pewien, że Twój program treningowy jest zły.

Jak to możliwe?
Decydujesz się na któryś z rodzajów(wielostawowe lub nie), albo opcję mieszaną w zależności od Twojego celu treningowego.
Jeśli go znasz, to wiesz które ćwiczenia, są odpowiednie w określonym momencie i nie zadajesz sobie ani innym pytania, które ćwiczenia są lepsze.

Codziennie widzę na siłowni, chudziutkich chłopców, którzy ćwiczą na modlitewniku oraz kobiety które wykonują odwodzenie lub przywodzenie ud, na maszynie.
Gdy ich pytam, po co to robią, słyszę:
-żeby mieć większe ręce(chłopaki)
-żeby mieć szczuplejsze nogi(kobiety)

Taki trening nie ma sensu, bo wykonują ćwiczenia jednostawowe, tam gdzie powinny być wielostawowe.

Które to wielostawowe?

Zgodnie z nazwą, są to te ćwiczenia, w których pracuje więcej niż jeden staw, na przykład: przysiady, wiosłowanie sztangą, martwy ciąg, wyciskanie sztangi stojąc Z reguły są dużo bardziej męczące i na pewno trudniejsze do nauczenia(korzystaj z pomocy trenera) i wykonania od jednostawowych.

Wykonując ten rodzaj ćwiczeń, wkładasz w ruch więcej pracy, bo angażujesz więcej mięśni, dlatego nadają się najlepiej do trzech rzeczy, budowania siły mięśni, masy mięśni i odtłuszczania ciała.

Ćwiczenia jednostawowe, to te ćwiczenia, które z założenia angażują tylko jeden staw np.uginanie ramion z hantlami, zginanie podudzi leżąc.
Bardzo często ćwiczenia jednostawowe wykonuje się trenując na maszynach.
Najlepiej nadają się do kształtowania mięśni i rzeźbienia ich, więc zacznij je robić wtedy i tylko wtedy gdy Twoim celem jest kształt.

Podsumowując, jeśli chcesz być wielki, to nie machaj sztangielką na siedząco, tylko złap dużą sztangą i walcz z jej ciężarem wykonując odpowiednie ćwiczenia.
Jeżeli natomiast pragniesz schudnąć, to nie pieść się treningiem na maszynach, tylko zrób kilkanaście przysiadów lub innych ćwiczeń wielostawowych.

źródło:
Maciej Krysiak

Written by

Od wielu lat zajmuję się zawodowo sportem i dietetyką. Pracuję z mieszkańcami Łodzi na siłowniach, bieżniach i innych obiektach sportowych. Chcesz poprawić swoją kondycję lub zgubić kilka kilogramów? Zadzwoń do mnie.

Latest comments
  • 100% poparcia. Pozdrawiam.

  • NaJlepsze wyjaśnienie charakteru grup ćwiczeń z jakim się to tej pory spotkałem!

LEAVE A COMMENT