Aktualności

Jak często zmieniać plan treningowy?

Trudno dać jednoznaczną odpowiedź, kiedy zmieniać plan treningowy, jednak jeśli zależy Ci na postępach, to musisz wziąć parę wytycznych, które znajdziesz poniżej.

Nigdy nie spotkałem się z żadnymi badaniami, które wskazywałyby kiedy nadchodzi pora, aby zmienić trening.

Magicznym okresem, który znajdziecie w większości czasopism lub książek, po którym należy coś zmienić w planie treningowym, to 6-8 tygodni.

Czy jest to wartość, której należy się trzymać w sposób absolutny i niepodważalny?

Jasne, że nie.

Po pierwsze, im bardziej zaawansowanym zawodnikiem jesteś tym częściej musisz zmieniać plan treningowy, czyli im krótszy jest Twój staż na siłowni, tym dłużej możesz trenować na jednym planie.

Jeżeli jesteś totalnym nowicjuszem, to pierwszy zasadniczy plan treningowy(po treningu wprowadzającym)możesz stosować nawet 12-14 tygodni.

Jeżeli jesteś naprawdę zaawansowany(powyżej 5 lat treningu)zmieniaj trening co 4 tygodnie.

Skąd taka zależność?

Otóż im bardziej wytrenowany mięsień, tym szybciej reaguje na trening, a im szybciej reaguje na trening, tym szybciej się do niego przyzwyczaja.

Jedyna droga aby stymulować rozwój w tej sytuacji to częste zmiany formuły treningowej.

Po drugie, im bardziej intensywny trening, tym częściej musisz go zmieniać.

Co to oznacza?

Jeśli dźwigasz naprawdę wielkie ciężary lub zasuwasz na treningu jakby ktoś Cię gonił, to raczej często będziesz musiał wprowadzać zmiany w treningu.

Wynika to z tego, że nie da się naprawdę intensywnie ćwiczyć przez długi czas.

Dla przykładu:

jeżeli zwiększasz ciężar na sztandze w tempie 5 kg na tydzień w wyciskaniu na klatkę, to możesz być pewien, że po trzech, góra czterech tygodniach osiągniesz szczyt swoich możliwości i trzeba będzie zmienić plan treningowy.

Jeżeli natomiast będziesz dodawał ciężar w tempie 2,5 kg co dwa tygodnie, to taki plan może trwać nawet 12 tygodni.

Istnieją także pewne wskaźniki, które będą dla Ciebie sygnałem, że nadszedł czas na zmianę planu treningowego.

Jeśli nie masz ochoty iść na trening, ćwiczenie Cię nie cieszy i trening wywołuje w Tobie poczucie obowiązku-to nadszedł czas na zmiany.

Jeśli nie odnotowujesz postępów lub co gorsze zaobserwowałeś pogorszenie wyników, bolą Cię mięśnie lub stawy, mimo prawidłowej regeneracji-to już najwyższa pora na inny plan treningowy.

Written by

Od wielu lat zajmuję się zawodowo sportem i dietetyką. Pracuję z mieszkańcami Łodzi na siłowniach, bieżniach i innych obiektach sportowych. Chcesz poprawić swoją kondycję lub zgubić kilka kilogramów? Zadzwoń do mnie.

No comments

LEAVE A COMMENT